Telefon
WhatsApp
  • ,
ISI POMPALARI

VERİMLİ VE YÜKSEK ENERJİ TASARRUFU SUNAN ISI POMPALARI

Isı pompası; Yüksek enerji tasarrufu sunarak ısıtma, soğutma ve sıcak su ihtiyaçlarınızı tek cihaz ile karşılar. Isı pompaları verimli, ekonomik ve çevre dostudur. Hava, su ve toprak olarak adlandırılan yeşil enerji kaynaklarını verimli bir şekilde kullanan, A++ enerji sınıfı ile yüksek enerji tasarrufu sağlayan, yenilikçi ve modern bir ısıtma & soğutma sistemidir.

Isı pompası kapasitesi 8-12-16-18 kw gibi farklı kapasitelerdeki cihazlarda; projeye uygun toplam ısıtma alanı, farklı kat yükseklikleri, mahal kişi sayıları, iklimlendirme tipi (ısıtma – soğutma), ısı aktarım elemanı (yerden ısıtma, fancoil, radyatör sistemi gibi), kullanım sıcak suyu olması durumunda konuma bağlı şebeke suyu sıcaklıkları ya da sadece kullanım sıcak suyu üretilmesi olarak cihaz seçilmesi önem arz etmektedir.

İnverter kompresör ve değişken devirli fan hızı konfor ve ses seviyesi noktasında Solimpeks Maxa büyük kapasiteli ısı pompası cihazları ön plana çıkmaktadır. Düşük dış ortam sıcaklıklarında, -15 °C de bile çalışabilmesi, bununla beraber 40 °C dış ortam sıcaklığında bile kullanım sıcak suyu üretebilmesi cihazlarımızın en önemli özellikleri arasında sıralanabilir.

Solimpeks Maxa Isı pompaları sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda yazın da ortamınızı serinletir. i-HWAK/ V4, şebekeden ve / veya yenilenebilir enerji kaynaklardan elektrik beslemesiyle; yerden, tavandan, radyatör ve/veya fan-coil sistemleriyle birlikte kullanmak için ideal çözümdür. Solimpeks hava kaynaklı ısı pompaları, günümüzde ev konforunun standartlarını belirlerken hem doğal kaynakları hem de geleceğinizi korur.

Solimpeks ısı pompaları, yıl boyunca ısıtma, sıcak su konforu sağlamakla birlikte, yazın otomatik kontrollü soğutma fonksiyonuyla ev içinde keyifli bir hava sağlar. Düşük ses seviyesi sayesinde keyfiniz yarıda kalmaz. Pazarının en düşük ses aralığına sahip olan Solimpeks ısı pompaları sorunsuz bir şekilde şehir içindeki evlere de monte edilebilir.

Havadaki ısıyı emerler, verimli bir şekilde eşanjör aracılığıyla havuzun suyuna aktarırlar. Havuz ısı pompası, optimum verimlilik derecesi, minimum titreşim ve uzun servis ömrü ile sessiz bir dönme kompresörü ile çalışmaktadır. Dijital kontrol fonksiyonu içerir ve havuz sıcaklığının kolay ayarlanmasına izin verir.

SOLİMPEKS Havuz Isı Pompası  

Havuz suyunu standart bir ısı pompasıyla da ısıtmak mümkündür ancak bunun için birçok ek tesisat bileşenine (ekstra sirkülatör, eşanjör, kontrol sistemi gibi) ihtiyaç duyulur, bunlar hem tesisat kayıplarını arttırır hem de maliyet getirir. Havuz ısı pompalarında ise, eşanjör cihazın içinde havuz suyuna uygun olarak PVC-Titanyum olarak konulmuştur.

Isı Pompası Nedir?

Isı pompası 1800 lü yıllara dayanan bir gaz çevrimi esasına dayanır. İlk başta bir soğutma çevrimi olan “Carnot” çevriminin ısıtma amacıyla da kullanılabilmesi üzerine bugünlere ulaşması ve yeni teknolojilerle birleşmesi, enerji fiyatlarında yaşanan muazzam artışlar ve sonucunda ortaya çıkan düşük enerji tüketimiyle yüksek enerji üretimi bakış açısının bir sonucudur.

Normalde ısı yüksek sıcaklıklı yerden, düşük sıcaklıklı yere doğru transfer olur, bu şekilde bir hareket sağlar, ısı pompaları ise bu hareketi tersine çeviren makinelerdir. Basitçe ısı pompaları düşük sıcaklıktaki dış ortam havası ile, nispeten daha yüksek sıcaklıkta olan mahali ısıtabilir.

Isı pompası, gaz çevrimi teknolojisi sayesinde, enerjisinin küçük bir miktarını elektrikten alan, büyük kısmını ise hava, toprak veya su kaynağından alarak, ısıtma ve soğutma yapabilen cihazlardır. Genel anlamda, klima cihazı, buzdolabı veya piyasa da en çok kullanılan havadan- suya ısı pompaları bu kapsama girer.

Verimlilik Konusunun Öncelik Haline Gelmesi;
Tüm cihazlarda olduğu gibi ısı pompalarında da verimlilik, yani sağlanan faydalı enerjinin, harcanana oranı, cihaz tercihlerimizde belirleyici unsur olmaktadır. Enerji maliyetlerinde artış kuşkusuz bu bakış açısını daha da önemli hale getirmektedir. Bunun la beraber sürdürülebilir verimlilik kavramı da hayatımıza giriş yapmıştır.

Bir cihazın standart test koşullarında anlık olarak verdiği performans değerli ve buna bağlı verimlilik değerli elbette önemlidir ancak, bunun yanında gün içinde ve/veya mevsimlere bağlı olarak değişen çalışma koşullarıyla beraber cihazın performans değerleri – sezonsal verim değerleri, standart verimliliğini aylar ve yıllar geçse de sağlayabilmesi çok önemlidir.

Isı pompası cihazlarında verimlilik tanımı ısıtmada COP, soğutmada EER kavramlarıyla ifade edilir. Kısaca performans kat sayısı olarak dilimize aktarılmış bu ibare, ısı pompalarının verim değerlerini gösterir .

Yaklaşık olarak bu değer hava kaynaklı ısı pompalarında 4,5 tur. Burada anlatılmak istenen 1 birim elektrik tüketimine karşılık 4,5 birim ısı enerjisi alınmasıdır. Örneğin bu değer elektrikli ısıtıcı için 1 birime 1 birimdir.

Isı Pompası Çeşitleri Nelerdir?

Isı pompalarını kategorize etmek istersek, kaynağa göre ve kullanım alanına göre ayırmamız gerekir.
Kaynak açısından toprak, su ve hava kaynağını kullanan yani buralarda bulunan enerjiyi alarak çevrime kazandıran, toprak kaynaklı ısı pompaları, enerji kaynağı olarak toprağı kullanır. Toprağa yapılacak sondaj veya serpme yöntemiyle topraktan enerji alınır. Burada topraktan alınan enerjinin özel bir sıvıya aktarılması ve bu sıvının ısı pompası çevriminde enerjiyi aktarması prensibine dayanır.

Su kaynaklı ısı pompaları, bu cihazlarda enerji kaynağı akarsu veya göl, deniz gibi kütlesi oldukça fazla olan bir su kaynağı kullanılır, kaynaktaki bu su direkt cihazın ısı değiştirişine aktarılabileceği gibi başka bir çevrimle, örneğin su kaynağının içerisine serilen borular vasıtasıyla da yapılabilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta kaynağın sürekliliği ve temizliğidir.

Hava Kaynaklı ısı pompaları; en çok kullanılan, ısı pompası denilince ilk akla gelen modellerdir. Kaynağın sürekliliği uygundur, ancak ısıtma sezonunda hava sıcaklığının düşmesi, tam tersi soğutma sezonunda sıcaklığın yükselmesi verimliliği olumsuz etkiler. Bu noktada tüketicilerin dikkat etmesi gereken husus, seçtiklerin cihazların standart test koşulları olan 7 °C dış ortam sıcaklığı, 35 °C akış suyu sıcaklığında ki değerleriyle beraber, kurulumun yapılacağı bölge için minimum dış ortam sıcaklıklarına bağlı olarak performans değerlerine ve bu değerleri akredite test kuruluşlarından belgelendirmelerine, eurovent sertifikalarına bakmaları gerekir.

Kullanım alanına göre de iklimlendirme amaçlı ısı pompaları, standart cihazlar,

  • Sadece kullanım sıcak suyu üreten boylerli ısı pompaları
  • Sadece havuz ı için üretilmiş için içerisinde yer alan özel eşanjörü sayesinde havuz ısıtan/soğutan cihazlar havuz ısı pompaları

olarak basitçe sıralanabilir.

Isı pompası denilince, akıllara gelen kastedilen cihaz, bünyesindeki özel gaz çevrimiyle, havadan aldığı enerjiyi suya aktaran bu sayede iklimlendirme faaliyetlerini gerçekleştiren, kullanım sıcak suyu üretilmesini sağlayan teknolojik cihazlardır. Yazımızın kalan kısmında da ısı pompası denilince bu; havadan suya ısı pompalarını işaret edecektir.

Avantajları Nelerdir?

Isı pompaları ısıtma – soğutma ve kullanım sıcak suyu üretimini basit tesisat bileşenleri yardımıyla kompakt olarak sağlayabilen teknolojik cihazlardır. Elektrik enerjisiyle çalışırlar ancak ürettikleri ısı enerjisinin yaklaşık 4 te 1 i kadar elektrik enerji kullanırken kalan kısmı doğada (havada) gizli olarak bulunan ısıdan alırlar. Bu sebeple enerji verimliliği oldukça yüksek cihazlardır.

Ayrıca konutlarda güneşten bireysel elektrik üretimi yapılmasına ilişkin hiçbir engel kalmaması, bu tip elektrikle çalışan ve kurulan sistemlerle yaklaşık sıfır enerji tüketen evlerin önünü açmaktadır. Bir konutun toplam enerji tüketiminin ortalama %80’i iklimlendirmeye harcandığı düşünüldüğünde, bu enerji verimliliği – tasarruflu kullanım avantajı başka sağlayabilen bir sistem yoktur.

Isı Pompası Kullanım Alanları

Isı pompalarının kullanıldığı noktalara bakacak olursak, iklimlendirmenin yer aldığı her alan bu kapsam içine dahildir. Özel konutlar, hastaneler, oteller, diğer turizm tesisleri, spor tesisleri villalar, işletmeler gibi tüm alanları sayabiliriz. Ayrıca üretimde sıcak veya soğuk suya ihtiyaç duyan tüm proseslerde de ısı pompaları kullanılabilmektedir. Özellikle yeni tasarlanan villalarda ısı pompasıyla yapılan yüksek enerji verimli konutlar, hem akıllı ev konseptine uygun hem iklimlendirmede yüksek konforlu yapılar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Isı Pompası Yatırımı Yaparken;
Bir ısı pompası satın alması yapılırken, bazı kritik noktalara dikkat etmek gerekir.
Bu tip yatırımlar uzun süreler görev yapması beklenen sistemlerdir. Ayrıca uzun yıllar boyunca ve yıl içinde de süre olarak uzun süre konforu yaşamanızı sağlaması gereken cihazlardan oluşur.

Yüksek verimli olarak satın aldığınız cihazın verimliliğini test eden akredite kuruluşların olması beklenmelidir.
Avrupa’da bu ürünler için olmazsa olmaz belge eurovent sertifikasıdır. Takdir edersiniz ki, cihazları alıp evde kullanım şartlarında test etmek mümkün değildir. Bu sebeple bağımsız test kuruluşları oluşturulmuş, bunların test değerleri ve sayfaları kamuoyuna açık halde, cihaz markasına göre ilgili değerleri vermektedir.

Isı pompası satın alırken bir başka dikkat edilmesi gereken konu ise, gerekli ve yeterli mühendislik hizmetinin sağlanmasıdır. Eğer ihtiyaç tespiti doğru yapılmadıysa ve uygulama da gerekli teknik kontroller sağlanıp satış sonrasında da aynı ciddiyetle yaklaşılmazsa marka ve modelden bağımsız olarak cihazlardan gerekli performans sağlanamayacak, yeterli konfor şartları yerine getirilemeyecektir.

Solimpeks olarak en fazla üzerinde durduğumuz nokta doğru cihaz seçimi doğru uygulama ve nihai tüketicinin ihtiyaçlarına uygun senaryonun oluşturularak cihaz kullanım ayarlarının doğru yapılması prensibine dayanır.

Proje Aşamasında tasarım

Isı pompası seçimi yaparken eğer ki kullanılacak yer, örneğin bir villa ise ve henüz proje aşamasında ise, ısıtma sistemi/tesisatı tasarımı cihaz-ısıtma sistemi-otomasyon sistemi bir bütün olarak düşünülmeli müşteri talep ve ihtiyaçlarına göre doğru şekilde kurgulanmalıdır. Bu sayede yüksek verimli ve konforlu sistemler elde edilebilir.

Solimpeks olarak tasarım aşamasında mimar, müteahhit, yatırımcılarla yaptığımız kurgulamalar ve sistemin tüm bileşenleriyle tasarlanması noktasında mühendislik hizmetleri sunmaktayız. Güneş enerjisi termal sistemler, elektrik üretimi, yerden ısıtma sistemlerimiz, uygun hijyenik kullanım sıcak suyu tanklarımız, otomasyon – uzaktan erişim modüllerimiz gibi ürünlerimizi mühendislik potasında eritip doğru projelendirmelerin yapılmasını sağlamaktayız.

Montaj Ne Kadar Sürer?

Tüm teknik ürünlerin kurulumunda olması gerektiği gibi ısı pompasının da kurulumu için gerekli özenin gösterilmesi, doğru projelendirmeyle beraber, gerekli tesisat ekipmanlarının beraber kullanılması oldukça elzemdir.

Isı pompası kurulumu için konusunda uzman ve gerekli ekipmanla beraber ısıtma sistemi alt yapısı mevcut bir yer için yaklaşık 3-4 saatte cihazı kurar ve sızdırmazlık testlerine başlar. Alt yapı hiç olmayan mahallerde genel sistemin yapılmasıyla beraber 1 ila 3 gün arasında kurulum bitecektir. Uygulama yapılacak yerin büyüklüğü ve şartlarına bağlı olarak sürelerde değişkenlik olabilir.

Isı pompasının ısıtma tesisatı kadar, elektrik besleme tesisatı da oldukça önemlidir. Elektrik altyapısı kurulum öncesi kontrol edilmeli, yeterli olsa bile devreye alım aşamasında cihaz elektrik çekiş değerlerine bakılarak mutlaka son kontroller yapılmalıdır.

Montaj Uygulamaları Nasıl Yapılır ?

Isı pompası montaj edilecek yerin terazide olup düzgün bir yapıda olması, cihaza müdahale için gerekli alanın bırakılması. Isı pompası üzerinde yoğuşması muhtemel suyun atılması gerekli drenajın bırakılması ve bu suyun donarak tehlike arz etmeden bertaraf edilmesi önemlidir. Bunların dışında verimliliği etkilememesi için kaynak olarak havayı kullanan bu cihazlar için yeterli hava emişini sağlayabilecek nitelikte arka ve yan açıklıkların bırakılması ve üfleme kısmında yine buna uygun mesafelerin bırakılması gerekmektedir.

Isı pompalarının montajında bir diğer dikkat edilmesi gereken husus cihazların ses seviyesidir. Ses seviyesi yüksek bir cihaz rahatsızlığa yol açabileceği için baştan bu tercihin doğru yapılması gerekir.

Cihaz ses seviyelerinde de aynı verim değerlerinde olduğu gibi farklı kullanım şartları ve geçen zamana bağlı olarak ses seviyelerinin değişmemesi gerekmektedir. Bunun için marka kalitesi önem arz eder ve ilk sene katalog değerlerinde ölçülen ses seviyeleri ilerleyen yıllarda bunun çok üstüne çıkabilmektedir. Bu sebeple tüketicilerin cihazların kalitesine göre sınıflandırırken bu durumlara da dikkat etmeleri gerekmektedir.

Farklı Kullanım Alanları için Uygulamalar

Otel Uygulamaları
Oteller ısı pompalarının en çok kullanıldığı tesislerdendir. Gerek ısıtma soğutma ihtiyaçlarının verimli gerçekleşmesi gerekse yoğun sıcak su kullanan yazlık bölge otelleri için olmazsa olmaz cihazlar ısı pompalarıdır. Isıtma ve soğutma için yazımızın başında belirttiğimiz koşullar otel kullanımı içinde oldukça benzerdir. Burada değineceğimiz konu otellerin kullanım sıcak suyunun ısı pompalarıyla hazırlanması hususudur.

Özellikle yazlık otellerde dış ortam sıcakken kullanım sıcak suyu üretilmesi için cihazın ısıtma konumunda çalışması verimliliği oldukça olumlu etkiler, cihaz COP değerleri 5,5+ seviyelerinde seyreder. Bu noktada cihaz kapasite seçimi yapılırken yüksek dış ortam sıcaklığına bağlı olarak kapasite seçimi yapılması yatırımcıları gereksiz büyüklükte ısı pompası yatırımından kurtaracaktır.

Öte yandan doğru projelendirmeyle hem verimlilik artarak korunacak hem de yüksek sıcaklık şartlarında çalışan cihazların arızasının önüne geçilecektir.
Yaz mevsiminde havaların oldukça sıcak olduğu bir güney beldesini düşünelim, kullanım sıcak suyunun kesintisiz sağlanması, müşteri memnuniyet ve konforu noktasın oldukça öne çıkar.

Bu seçimleri yaparken cihazın çalışma ve devreye girebilme sıcaklıklarına da dikkat edilmesi gerekliliğini görmekteyiz. Özellikle Büyük kapasite cihazlar, yüksek dış ortam sıcaklıklarında devreye giremezse oteller açısından kullanım sıcak suyu üretilmesi noktasında oldukça büyük sorunlar teşkil edebilir. Cihaz seçiminde mutlaka sorgulanması gereken noktaların başında çalışma sıcaklık üst limitleri gelmelidir.

Bir başka konuda, otel uygulamalarının bir çoğunda cihazın konacağı yer, çatı terasında ya da bahçede de olsa odalara yakın şekilde monte edilebilmektedir. Bu durumda yüksek ses seviyeli cihazların kullanım esnasında rahatsızlık vermesine yol açabilir. Bunun önüne geçmek için mutlaka cihazların ses seviyelerine bakılmalı hatta önceden yapılmış uygulamalar yerinde gözlemlenmelidir.

Boylerli Isı Pompaları

Isı pompası projelerinde yapılan kullanım sıcak suyu uygulamaları üreticileri kendinden boylerli ısı pompaları üretmelerine yönlendirmiştir. Piyasadan gelen talepler doğrultusunda, boylerli ısı pompaları, butik oteller, kuaförler, okullar, spor salonları, işyerleri, az yataklı hastaneler gibi tesislerde kullanımı oldukça yaygınlaşan ürünler olarak göze çarpmıştır.

Özellikle dış ortamda yer bulunamayan kullanım sıcak suyu kullanımı fazla tesisler için biçilmiş kaftan olan bu ürünlerle, ister ortam havasını kullanıp belli ölçülerde soğutma ve nem alma yapılması mümkünken, dış ortam havası da kanallar vasıtasıyla kullanılabilinir.

Havuz Isı Pompaları

Günümüzde ülkemizde ve tüm dünyada yüzme havuzu kullanımları oldukça artmaktadır. Neredeyse yeni yapılan tüm villalarda bahçe havuzu veya kapalı bir havuz yapılmaya başlanmıştır. Bu havuzların sabahın erken saatlerinde de kullanılması, mevsim geçişlerinde- bahar aylarında kullanılması hatta zaman zaman kış aylarında kullanılması,müşteriler tarafında oldukça fazla talep edilmeye başlanmıştır.

Öte yandan yazın havuzlarını soğutma isteyen müşterilerde azımsanmayacak kadar fazlalaşmıştır. Bu durumlar göz önüne alındığında doğru çözüm havuz ısıtılması- soğutulması konusunda özel olarak tasarlanmış, havuz ısı pompalarının kullanılmasıdır.

Bu cihazlar içindeki gaz miktarı havuz sıcaklığının maksimum seviyelerine göre yüklendiği için verimliliği standart ısı pompalarına göre fazladır. Ayrıca bünyelerinde bulunan PVC-Titanyum eşanjör sayesinde havuzun agresif tabir edilen suyuna karşı kullanımı uygundur. Hatta son zamanlarda yapılan tuz jenaratör sistemli havuzlarda bile kullanımı mümkündür.

Kompakt yapıda ki bu cihazlar havuz mevcut tesisatına bağlanarak direkt pvc boru giriş-çıkışına sahiptir. Bu sayede ek sirkülasyon pompasına, ek eşanjöre, ek kontrol ekipmanları ihtiyaç duymadan yüksek verimli olarak havuzların ısıtılmasını soğutulmasını sağlar.

 
 

Paylaş

Proje ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için Hemen Arayın! 0(535) 712 50 46

BİZ SİZİ ARAYALIM